Mehed ja naised võivad suhetes üksteisest täiesti valesti aru saada ja nagu iidsed targad on oma kroonikates juba öelnud, et “EELDAMINE on kõikide persekukkumiste ema”.
Möödunud suvi oli imeline, eriti just paarisuhte osas. Peaasjalikult sellepärast, et me Eveliniga abiellusime ja suhe oli fookuses. Kuna lapsed on juba veidi suuremad, siis saime võtta mitmeid nädalavahetusi, kus rändasime kahekesi mööda Eestimaad ringi. Mulle tundus, et kõik on imeline, suhe on parimas kohas ja seda ei saa muuta mitte miski!
Siis, aga saabus sügis ja jõudis kätte meie septembrikuu esimene suhteaudit.
Kes ei tea, mis suhteaudit on, siis see on üks omavahelise kommunikatsiooni tööriist, mida oleme oma suhtes praktiseerinud juba üle 6 aasta. Tänu suhteauditile oleme ületanud usalduskriise, lahendanud edukalt konflikte ja muidugi päästab see ka eeldamisest. Suhteaudit loob võimaluse, et paar saab päriselt kokku, räägib teemadel, mis on olulised ja vajalikud ning ei lase ühelgi probleemil peituda vaiba alla, kus see saaks suureks ohtlikuks tuumapommiks kasvada.
Tagasi septembrisse. Lapsed olid meil just magama pandud, küünal põles ja nautisime kvaliteetaega, mida suhteaudit pakub. Jagasin oma tundeid ja mõtteid ja nagu tavapäraseks juba saanud, küsisin Evelinilt, et “Kallis, mida sa praegu minult vajaksid?”. Vastus, mis küsimusele järgnes oli aga tavapärasest täiesti erinev. Evelin ütles, et “Mul on sinust kopp ees! Ma tahan sinust (ja lastest) puhata ja soovin hoopis üksinda olla”. Iseenesest ei ole soovis ju midagi imelikku ja ma arvan, et väga paljud lapsevanemad tunnevad end selles vastuses ära ning soovivad sama, sest üksiolemise vajadus on meie üks baasvajadusi.
Aga mida mina kuulsin? Ma kuulsin, et mu naine ei armasta mind, et suvi ei ole talle korda läinud ja ma ei ole talle oluline. Inimmõistus on nimelt fantastiline tegema järeldusi, mis ei vasta absoluutselt tõele. Ma eeldasin, et kui mul on hästi ja minu arust on suhe väga heas kohas, siis peab ju tal ka tore olema.
Ja mis oli minu esimene reaktsioon, kui minu eeldused ei vastanud tõele? Kõigepealt tahtsin vihastada, et kuidas ta julgeb, meie suhe on ju nii heas kohas? Järgmisena tahtsin solvuda, sest niimoodi ju ei öelda? Aga õnneks oleme praktiseerinud suhteauditeid järjepidevalt juba üle 6 aasta ning seetõttu solvumise ja viha asemel tuli üles hoopis tänutunne. Et kui tänulik ma olen, et ausus on meie suhte üks põhiväärtusi ja mu naine julgeb mulle ausalt väljendada mida ta tunneb ja mõtleb. Nii on palju lihtsam mõista, et see soov ei tule ju armastuse puudumisest, vaid sellest, et enda ruumi ja aja vajadus on korralikus defitsiidis.
Ehk selle asemel, et alustada kodus “vaikiva ajastu” praktiseerimisega, võtsin kätte ja saatsin oma naise hoopis nädalaks reisile, et ta saaks täita oma üksiolemise vajadust.
Kui suhteaudit ei oleks tööriist, mida järjepidevalt kasutame, siis oleks tulemus kindlasti olnud teine. Eriti suhetes, kus minevikus on üksteisele emotsionaalselt haiget tehtud, usaldusi kuritarvitatud või on päritoluperest saadud kaasa mitte just kõige tervemad pärandmustrid. Ausa kommunikatsiooni puudumine ei vii suhtes mitte lähemale vaid üksteist järjest kaugemale.
Kommunikatsioon on kindlasti ühe õnneliku suhte vundamendiks. See on suhtes nagu hapnik – ilma selleta ei saa suhe hingata ega kasvada ega areneda. Ja ka meie omavaheline suhtlus pole alati olnud lihtne. Puruks on lennanud vihahoos telefone ja üksteise pihta oleme saatnud sõnu, mida keegi ei tohiks kunagi oma partneri käest kuulda. Õnnelik suhe nõuab ausust, haavatavust ja valmidust kuulata, isegi kui see, mida kuuled, võib olla raske ning esile kutsuda konflikte.
Ja konflikte mu ju kardame nagu tuld ning seetõttu kaob suhtest tihti ka aus suhtlus. Me ei taha teisele poolele haiget teha või ei soovi tegeleda nende emotsioonidega, mis konflikti korral välja pääsevad. Kuid konfliktid on loomulikud suhte osad. Need ei tähenda, et me oleme vale inimesega koos, vaid, et oleme INIMESEGA koos.
Kui soovid samuti oma suhet viia järgmisele tasemele, lahendada konflikte kergusega ning tuua suhtesse juurde ausust ja avatust, siis suhteaudit on selleks just õige tööriist. Meie suhtesse on see toonud juurde teadlikkust ja sügavust, üksteisega arvestamist, mõistmist ja kuhjaga armastust!
Samuti oleme saanud “Papside meistriklassi” koolituse läbinutelt palju tagasisidet, et suhteaudit on olnud väga suure tähtsusega tööriistasid ja seda põhjusega – sest hästi toimiv kommunikatsioon on iga suhte vundament! Erilist tänu oleme saanud naiste poolt kes päriselt on saanud endasse hoidva Eesti mehe rääkima päris asjadest ja veel nõnda, et see mees ei paku koheselt lahendusi vaid laseb naisel ennast emotsionaalselt tühjaks laadida.
Et seda oleks võimalik veel rohkematel paaridel kasutusele võtta, siis võtsime suhteauditi koolituse linti, et saaksite täpselt teada, millised tingimused luua, milliseid reegleid arvesse võtta ning kuidas suhteauditit läbi viia. Ning, et liikumine oleks veel lihtsam, siis koostasime ka töövihiku, mis annab samm sammulised juhised, kuidas alustada ja esimesed kuus suhteauditit koos läbi viia.
Ja ärge unustage, et suhteaudit ei ole lihtsalt tegevus, see on puhas investeering suhtesse. See on kvaliteetaeg, võimalus avada südameid, jagada sügavamaid mõtteid ja tundeid ning arendada üksteise suhtes sügavamat mõistmist ja austust. Soovin julgustada kõiki paare võtma aega oma suhete jaoks ja hakata järjepidevalt läbi viima suhteauditeid. See võib-olla just see samm, mis viib teie suhte uuele tasemele.
Kui näed, et kellelgi võiks suhteauditist samuti kasu olla, siis kindlasti jaga seda blogipostitust temaga. Soovin teile kõigile südamest õnnelikku ja armastust täis suhet.