Koolivaheaeg on kohe ukse ees ja iga lapsevanema peas tiksub küsimus: “Kuidas ma saan oma kullakallid diivanilt üles ja õue, värske õhu kätte?” Oleme palju kuulnud, et vahepeal tundub see vanematele lausa “Võimatu Missioon”, sest ekraanid on väga osavad selles, et laste tähelepanu tükiks ajaks endale võita. Paraku ütleb seda ka statistika, et lapsed veedavad õues järjest vähem aega ning seda kahjuks ka meie väikeses Eestis, kus piisavalt värskes õhus liigub ainult 20% lastest.
Õnnekson meil teile pakkuda viis lihtsat ja lõbusat nippi, et pere noorimad õue seiklema meelitada. Ja miks mitte ühendada meeldiva kasulikuga ehk garanteerime, et meie välja valitud tegevused parandavad oluliselt ka sinu sidet lastega!
1. Aaretejaht koduaias
Kes on meiega kaasa teinud #12 kingitust väljakutse teavad, et aaretejaht süstib kõik lapsed elevust täis ja ei jäta kedagi külmaks. Kuna ilmad on juba mõnusalt kevadised, siis võtke teekond ette koduaeda, lähedasse parki või metsatukka ja mängige piraate või printsesse, kes kadunud aaret otsivad. Aare võib olla märgitud kaardipeal X-ga või on ära peidetud järjest vihjeid, mis viivad lähemale lõpptulemuseni. Pere kõige väiksemate jaoks võivad sõnade asemel vihjeks olla ka pildid/joonistused, mille abil varandus üles leida. Kuigi leitud aare on igale varanduse otsijale oluline, õpetab aaretejaht midagi veel olulisemat. Nimelt teekond lõpptulemuseni on see, mis loeb vähemalt sama palju! Ning kellel parajasti mündipada kodus aardeks võtta pole, siis miks mitte pakkida kokku mõned kõrrejoogid ja snäkid, et aaretejahti tähistada ühe mõnusa värske õhu piknikuga.
2. Õueõppe päev
Kes ütles, et õppimine toimub ainult nelja seina vahel? Võtke toast kaasa näiteks luubid või nende puudumisel telefoni kaamera ja minge koos õue loodust uurima. Tehke päevast üks hariv seiklus, kus lähete vaatate männikoort, sipelgapesa või tärkavaid pungi justkui suurendusklaasiga ja miks mitte proovite neid ka pildile jäädvustada. Samuti võite teekonnal rääkida taimedest, putukatest või pilvede kujudest või nende tekkimisest. Nagu aaretejahi puhulgi, on hea mõte pakkida seljakotti toidumoon ja piknikutekk, et kevadisest päikesest maksimumi võtta.
3. Perekondlik spordipäev
Ühed korralikud perekondlikud olümpiamängud tähistamaks tulevasi Pariisi mänge võiks olla iga koolivaheaja ideedevaramus. Spordialade valikus võivad olla kõige olulisemad olümpiaalad nagu slaalom puude vahel, kotijooks, pentanque, pallivise või lendav taldrik. Mõnusad, lihtsad ja vahvad alad süstivad kõigisse ühe spordipisiku ja võib juhtuda, et teinekordki soovitakse sportlikult aega veeta. Ning muidugi autasud, igale vanuseklassile eraldi, tagavad selle, et keegi ei lahku areenilt pettunult.
4. Kunstnikud õues
Kui mõnusalt on õues möllatud ja sporti tehtud, siis sobib hästi minna edasi veidi rahulikumas tempos ja haarata õue kaasa värvid ja lõuendid (või kasvõi rull tapeeti), et igaüks saaks joonistada oma versiooni tärkavast kevadest. Laske lastel värskes õhus oma loovust igati väljendada, maalides seda, mida nad näevad või tunnevad või miks mitte kleepides lõuendile ka loodust ennast.
5. Perekondlik rattaretk
Unustage autod, bussid ja trammid ja avastage oma kodukandi radasid jalgratastel. Valige marsruut, mis on jõukohane kõigile pereliikmetele ja muidugi tehke peatusi huvitavates kohtades – olgu selleks siis mänguväljakud, jäätisekohvik või lihtsalt ilus piknikukoht jõe ääres. Rattasõit ei ole mitte ainult suurepärane viis füüsiliseks tegevuseks, vaid pakub ka võimalust veeta kvaliteetaega koos perega, nautides samal ajal värsket õhku ja ilusat vaadet.
Kellel lapsed juba vanemad, siis kindlasti võtke ette üks mõnus matk mõnel RMK rajal. Kui soovite veel sportlikumat ajaviidet, siis osalege mõnel orienteerumisepäevakul või kasutage MOBO rakendust (mobiili orienteerumine), et leida mõni lähedal asuv püsirada, mille saate läbida omas tempos ja tasuta.
Kes lootis siis blogist leida häid käske või võlusõnu, mis maagiliselt lapsed õue ajavad peavad kahjuks pettuma. Meeldetuletuseks, et laste kasvatamine on imelihtne, sa pead olema neile lihtsalt eeskujuks. Ehk lapsed õpivad jäljendamise teel. Kui nad näevad, et vanemad veedavad aega õues ja väliste tegevuste tegemine on lõbus, siis on tõenäoline, et nad soovivad seda teha veel ja veel ning varsti ka ilma sinuta.
Julgematel vanematel, soovitame koolivaheajal viia sisse ka “üks ekraanivaba päev nädalas” komme. Eriti äge, kui see saab harjumuseks ning liigub ka järgnevatesse nädalatesse kaasa, sest uskuge- õues muutub kõik palju põnevamaks kui ekraanid pildist päevaks kaovad.
Ja kui otsid veel viise, kuidas parandada oma sidet lastega või oma partneriga, siis soovitame soojalt tulla meie “Papside meistriklassi” koolitusele. Meie järgmine koolitus isadele toimub juba 21.04. Lisaks isade soovil oleme loonud “Papside meistriklassi: Naiste eri” ka emadele, milles järgmine toimub 10.05.
Lubame, et iga lapsevanem lahkub meie koolituselt kotiga täis tööriistu ja inspiratsiooni, et olla veel parem lapsevanem ja partner.
Kuid nüüd haarake kinni meie nippidest ja minge õue! Ja muidugi, ärge unustage registreeruda meie “Papside meistriklassi“, et muuta oma lähisuhted veel ägedamaks!